Bezlepková dieta

Řadíte se mezi ty, kteří se musí den co den řídit bezlepkovou dietou? Že skoro nic nevíte o této dietě a chtěli byste se dozvědět více? Pak jsou následující odstavce určeny především Vám. Nepřestávejte číst, vše podstatné zde na Vás čeká.

Co je to bezlepková dieta, jaké nemoci jsou s touto dietou spojované

Celiakie nebo Duhringova dermatitida, to jsou nemoci spojované s bezlepkovou dietou. Nemoci, které provázejí člověka jeho celoživotním osudem. Nyní však blíže k této dietě. Bezlepková dieta představuje ve své podstatě totální vyloučení glutenu (lepku) z potravy člověka postiženého nemocí celiakie.

Lepek nebo gluten je obsažen v ovsu, ječmeni, žitu nebo v pšenici. Je tedy bezpodmínečně nutné všechny potraviny, které obsahují tyto obilniny vyloučit z jídelníčku postiženého.

Na druhou stranu gluten (lepek) není obsažen v rýži, kukuřici, luštěninách, v bramborech, pohance, jáhlech či amaranthu. Tento seznam jasně dokazuje, že jídelníček nebude uplně strohý a různé kombinace budou možné.

Správné kroky ve spojitosti s bezlepkovou dietou – jídelníček

Chápeme, že pro lidi začínající s bezlepkovou dietou se zpočátku bude dodržování jídelníčku zdát velice náročné, nicméně jen díky správnému dodržování je možné zabránit projevům různých nemocí způsobených nesnášenlivostí glutenu (lepku).

Je bezpodmínečně nutné vyhýbat se takovým potravinám, které obsahují lepek ve skryté formě. Jedná se o takové výrobky a jídla, u kterých byla použita mouka jako přídavný prostředek u vaření nebo výrobků, u kterých není 100% jistý výrobní postup či průmyslové provedení. Zde je pak nutné kontrolovat složení výrobku, a to důsledně.

Pozor! Špalda není vhodná pro bezlepkovou dietu

A jeden mýtus na závěr. Pokud jste se již informovali na jiných serverech či pročetli publikace zabývající se bezlepkovou dietou a narazili na téma týkající se pšenice s názvem špalda, poté již pravděpodobně budete obeznámeni. Nicméně, pro všechny ostatní, kteří nevědí nebo jsou a byli mylně informováni, špalda je druh pšenice, která je naprosto nevhodná pro bezlepkovou dietu. Přesto Vás budou všichni zabývající se prodejem zdravé výživy přesvědčovat o opaku. Buďte proto opatrní a pamatujte, špalda NE!

Kde hledat bližší informace, týkající se bezlepkové diety

Každý den si tuto otázku pokládají desítky lidí. Nejvhodnějším a zároveň i nejúčinnějším řešením je návštěva studovaného odborníka, který Vám dokáže poradit a nasměrovat Vás dále. Kromě toho Vám doporučujeme zapnout počítač a vydat se na internet. Do vyhledávacího řádku zadat Vámi požadovaný dotaz a z výsledných odkazů použít dle Vašeho názoru nejvhodnější adresu, na které najdete vše podstatné, co Vás momentálně zajímá.

Zumba
Pokud máte rádi pohyb, chcete zhubnout bez diet nebo si udržet kondici nabízí se cvičení Zumba. Tato příjemná aktivita vede ke zlepšení životního stylu.

Kolečkové brusle
S příchodem jara a léta začíná období, kdy lidé začínají více sportovat. Kolečkové brusle jsou sportem, při kterém se pobavíte a navíc si udržíte lepší kondičku.